Beyin Sisi Nedir? Beyin Sisi Tedavisi için 15 Takviye ve Vitamin Kompleksi

Beyin sisi nedir belirtileri tedavisi

Beyin sisinde muzdarip olanlar, zihinsel bulanıklık, unutkanlık, netlik eksikliği ve hatta belki de bir kopma hissi yaşamaktadır. Zihinsel yeteneklerinizdeki bu kronik bozulma ile savaşmanıza yardımcı olmanızda beyin sisi için çok çeşitli ilaçlar denemiş olabilirsiniz. Eğer daha önceden denediğiniz yöntemler işe yaramadıysa bir yerlerde yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, beyin sisi için hangi takviyeler ve vitaminlerin beyin sisini tedavi etmede gerçekten etkili olduğunu öğrenmektir. Bu yüzden birçok araştırmadan sonra sizin için beyin sisi için 15 takviye ve vitamin yazısını hazırladık.

Hazırladığımız bu yazıda aşağıdaki maddeleri işleyeceğiz;

  • Beyin sisi için en iyi 15 takviye
  • Vitamin ve takviyelerin kaynakları
  • Beyin sisini tedavi etmek için bu takviyelerin önerilen dozu
  • Beyin sisi nasıl tedavi edilir?

Gelin şimdi dilerseniz beyin sisi için 15 takviye ve vitaminleri detaylıca inceleyelim ve faydalarını birlikte görelim.

Beyin Sisi için Takviyeler ve Vitaminler

Kafein

Beyin sisi kafein
Beyin sisi kafein

Kafein, daha iyi zihinsel performans, konsantrasyon ve ruh hâli de dâhil olmak üzere anında uyarıcı etkileri nedeniyle beyin sisi için güçlü bir panzehir olarak kabul edilir. Farklı insanlar farklı kafein toleranslarına sahip olsalar da, önerilen doz günde 200 ila 400 mg arasındadır. Ayrıca günde 500 mg’dan fazla kafein tüketiminin, durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtmek önemlidir.

Ginkgo Biloba

ginkgo-biloba
Ginkgo biloba beyin sisi tedavisinde kullanımı

Ginkgo Biloba’nın beyne kan akışını artırdığı bilinmektedir ve beyin sağlığı için yapılan bu takviyenin orta yaşlı gönüllülerin hafıza ve düşünme becerilerini geliştirebildiği bulunmuştur.

Fosfatidilserin

Bu beyin hücrelerini koruyan ve hücreler arasında mesajlar ileten bir fosfolipiddir. Ayrıca hafızanızı ve zihninizi keskin tutmanıza yardımcı olabilir. Beynimizde, doğal olarak bu bileşik olmasına rağmen, yaşlandıkça azalır. Araştırmacılar, insanların daha iyi hafıza ve düşünme becerileri için günde 3 kez 100 mg fosfatidilserin alabileceğini buldular.

Rhodiola Rosea

Rhodiola Rosea
Rhodiola Rosea

Rhodiola Rosea, Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da doğal olarak yetişen çiçekli bir bitkidir. Bu ek genellikle Çin mutfağında genel refahı ve beynin işleyişini teşvik etmek için kullanılır. Araştırmacılar, zihinsel netliğin kaybolmasına neden olan yorgunluğun azaltılmasında etkili olduğunu kanıtladılar.

Asetilkolin

Bu organik kimyasal insan beyninde bir nörotransmitter olarak işlev görür. Nörotransmitter, sinir hücreleri tarafından nöronlar, bez hücreleri ve kas hücreleri gibi diğer hücrelere sinyal göndermek için salınan kimyasal bir mesajdır. Zihinsel netliğinizi, odaklanmanızı ve bilişsel işlevinizi geliştirmek için günde 50 ila 100 mg asetilkolin takviyesine ihtiyacınız vardır.

S-Adenosil Metiyonin (SAMe)

Bu, beyindeki önemli bir metil donörü olan bir antidepresandır ve çok az yan etkisi vardır. Bu bileşik, majör depresyondan muzdarip insanların beyin fonksiyonlarını artırmak için faydalıdır. Sisli kafa ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için tablet formunda da alabilirsiniz.

Bacopa Monnieri

Tiroid sağlığının yanı sıra gelişmiş hafıza ve beyin fonksiyonu için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu bileşik, hem sağlıklı insanlara hem de zayıf beyin fonksiyonu olan yaşlı insanlara hafıza fonksiyonlarını ve düşünme becerilerini geliştirmede yardımcı olabilir. Beyin sisi ve diğer bilişsel bozuklukların tedavisinde herhangi bir olumlu sonuç görmek için yaklaşık 6 hafta boyunca günde 300 mg Bacopa Monnieri almanız gerekecektir.

Folat veya Folik Asit

Folik asit, beynin çalışması için gerekli olan B kompleksi bir vitamindir ve eksikliği bilişsel bozulmaya neden olabilir. Beyin yorgunluğunu önlemek için folatı diğer B vitaminleri ile birleştirebilirsiniz. Sağlıklı yetişkinler için önerilen folik asit dozu günde 400 mcg’dir.

Balık yağı

Balık yağı
Balık yağı

Balık yağı, iki spesifik tip omega-3 yağ asidi, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) için mükemmel bir kaynaktır. Artmış beyin sağlığını içeren bir dizi sağlık yararları vardır. DHA, beynin işlevini ve yapısını korumaya ve DHA takviyeleri alanlarda hafıza, düşünme becerileri ve reaksiyon sürelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Öte yandan, EPA gelişmiş konsantrasyon ve ruh hâli ile bağlantılıdır ve beyni yaşlanma ve hasardan korumak için anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Önerilen omega-3 yağ asitleri dozunu almak için her hafta 2 porsiyon yağlı balık tüketebilirsiniz.

Kurkumin

Zerdeçalın aktif bir bileşeni olan kurkumin, beyin kaynaklı nörotrofik faktörü artırabilir, beyin fonksiyonunu iyileştirebilir ve beyin hastalıkları riskini azaltabilir. Beyin kaynaklı nörotrofik faktörler veya BDNF, nöronların yeni bağlantılar oluşturmasına yardımcı olabilecek büyüme hormonlarıdır. Beyin sisi ile savaşmak için kurkuminin önerilen dozajları günde 80-500 mg arasındadır.

Resveratrol

Bu antioksidan, hafıza ile ilgili hayati bir parça olan beynin hipokampus bölgesinin zayıflamasını durdurma yeteneğine sahiptir. Ayrıca duygu durum işlev bozukluğunu önler ve glial hareketi azaltır. Resveratrol; yer fıstığı, yaban mersini, dut, ahududu ve üzüm derisinde bulunur. Sağlıklı bir yetişkinseniz, sizin için önerilen resveratrol miktarı günde 200 mg’dır ve hafızayı geliştirmek için bu takviyeyi 26 hafta boyunca kullanmaya devam etmeniz gerekecektir.

Alfa GPC

Alfa GPC, beyinde bulunan doğal bir kolin bileşiğidir. Asetilkolinin salgılanmasını ve sentezini artırarak beyin fonksiyonunu destekler. Ayrıca hafızayı destekler, ruh hâlini düzenler, daha hızlı öğrenmeye yardımcı olur ve yorgunlukla mücadele eder. Olumlu sonuçlarını görmek için her gün 200 ila 250 mg Alpha GPC alabilirsiniz.

Asetil-L-Karnitin

Vücudun doğal olarak ürettiği bir amino asit olan Asetil-L-Karnitin, metabolizmanız ve enerji üretiminiz için gereklidir ancak, beyin sisi, yaşa bağlı hafıza kaybı, anksiyete, depresyon, alzheimer, hasarlı karaciğer, Lyme hastalığı ve alkolizm ile ilgili sorunlarda ve diğer zihinsel rahatsızlıklarla savaşmanıza da yardımcı olabilir.

Magnezyum

Magnezyum, vücut ve beyin için çok önemli bir kimyasal elementtir. Nörotransmitterlerin ve diğer beyin kimyasallarının etkili iletişim kurmasını sağlar. Vücuttaki magnezyum eksikliği, vücut ağrılarına, beyin sisine ve düşük konsantrasyona neden olabilir. Beyin sisi ve diğer beyin sisi semptomlarıyla savaşmak için her gün 400 mg magnezyum almanız önerilir.

Kreatin

Kreatin, insan vücudunda doğal olarak bulunan organik bir bileşiktir ve yumurta, balık ve kırmızı et yüksek kreatin konsantrasyonlarına sahiptir. Kreatin takviyesi alan veganların bir hafıza testinde (tam olarak %25 ila %50 iyileşme) kreatin almayanlara göre çok daha iyi performans gösterdiği fark edilmiştir.

Beyin Sisinden Kurtulmanın İpuçları

  • Her gece kaliteli bir uyku çekin ve öğleden sonra biraz kestirin.
  • Her zaman sağlıklı ve dengeli bir diyet seçin.
  • Mümkün olduğunca rahatlayın ve stresli durumlardan uzak durun.
  • Haftada en az 3 kez yarım saat egzersiz yapın.
  • Evinizde herhangi bir toksik element olup olmadığını öğrenin ve onlardan kurtulun.
  • Beyin sisi için doğru doğal takviyeleri ve vitaminleri alın.

Durumunuzun bir gecede iyileşmeyeceğini unutmayın. Beyin sisinin kişiden kişiye değişir. Genellikle, süre birkaç gün ila birkaç hafta arasındadır. Beyin sisi belirtileri çoğu durumda gelir ve gider. Sakin kalmaya çalışın, yukarıdaki ipuçlarını izleyin ve istenen faydaları elde etmek için doğru ilacı alın. Düşündüğünüzden daha hızlı olarak konsantrasyon ile zihninizi temizleyebilecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap