Ertesi Gün Hapı Nedir? Etsesi Gün Hapı Hakkında Tüm Merak Edilenler.

Ertesi günü hapı

Ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı, eczanelerde reçetesiz olarak satılmakta olan ve yüksek progesteron hormonu içeren bir tür ilaçtır. Ertesi gün hapı, kadınlar tarafından ağızdan alınan ve korunmasız olarak girilen cinsel ilişkiden sonra gebelik oluşumunu engellemek için kullanılır. Ertesi gün hapının kullanımı ise daha çok planlanmamış gebeliğin başlamasını engellemek içindir.

İlacın içerisinde yer alan yüksek miktardaki progesteron hormonu kadın yumurtasının, erkek üreme hücresi tarafından döllenmesinin oranını azaltmak ya da döllenen yumurtanın tutunmasını engellemeyi hedefler. 

En çok karıştırılan iki konu arasında ise doğum kontrol ilaçları ve ertesi gün hapları yer almaktadır. Ertesi gün hapı, düzenli kullanım gerektirmemektedir. Yaşanan cinsel ilişki sonrasında eğer gebelik istenmemişse bir ya da iki doz olacak şekilde kullanılır. Yani ertesi gün hapının kullanım amacı daha çok korunmasız yaşanan cinsel ilişki, kondom yırtılması gibi durumlardır. 

Ertesi gün hapının kullanımı çok önemlidir. Eğer cinsel ilişkiden sonra 5 gün kadar bir süre geçmişse etki etmeyebilir. Burada önemli olan ilacın ne kadar erken kullanıldığıdır. Ertesi gün hapını eğer korunmasız olarak yaşadığınız bir ilişkiden sonra ilk 24 saatte alırsanız, planlanmamış gebeliğinizin oluşumunu yaklaşık olarak %98 oranında engellemektedir.

Merak edilen bir başka konu ise ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşan hastalıkları önler mi? Bu konuda cevap çok net olarak hayır. Ertesi gün hapının, cinsel yollarla bulaşan hastalıkları önleme konusunda hiçbir koruyucu etkisi yoktur. Ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Cevabı ve ayrıntılı tüm bilgiler yazımızın içerisinde yer almaktadır… 

Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En çok karıştırılan iki konu arasında ise doğum kontrol ilaçları ve ertesi gün hapları yer almaktadır.
En çok karıştırılan iki konu arasında ise doğum kontrol ilaçları ve ertesi gün hapları yer almaktadır.Foto : Pixabay Sophiamoss

Ertesi gün hapı, progesteron hormonu içeren bir ilaçtır. Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilmesinin ardından gebelik oluşumunu engellemek için kullanılır. Adı yüzünden ertesi gün hapının cinsel ilişkiden sonraki gün kullanıldığı zannedilmektedir ancak bu doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır. Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili olacaktır.

Oranlarla cevaplayacak olursak eğer bu konuyu yaşanan ilişki sonrası geçen ilk 12 saatte alınan ertesi gün hap, gebeliğin engellenmesinde %90 civarında etki sağlamaktadır. Aradan geçen zaman diliminde ise örneğin ikinci gün alınırsa gebeliğin engellenmesi oranı %75’e kadar düşebilir. Daha da ileri bir zaman örneğin beşinci günün sonunda alınırsa eğer etki etmeyeceği öngörülmektedir.

Ertesi gün hapının daha çok acil korunma yöntemi olarak düşünülebilir ancak gebeliği %100 olarak engellemediği için doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir. Ertesi gün hapını kullanmak isteyen kadınlar, doğum kontrol yöntemlerinden hiçbirinin uygulanmadığı durumlarda yalnızca cinsel ilişki sonrasında geçici olarak ve regl döngüsünün herhangi bir zamanında kullanılabilirler. Regl dönemi içinde gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu yumurtlama döneminde alınmış olsa bile, içeriğindeki yüksek progesteron hormonu, yumurtanın döllenmesini engelleyebilir. Eğer yumurta döllenmiş olsa bile ilaç alındıktan sonra döllenen yumurta rahme tutunamaz ve gebelik başlamadan sonlanmış olur. Ertesi gün hapının düzenli ya da uzun süreli kullanımı tavsiye edilmemektedir çünkü yan etkiler doğurabilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapının nasıl kullanılır konusu oldukça mühim bir konudur. Ertesi gün hapının kullanımı daha çok doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmadığı zamanlarda, korunmasız girilen cinsel ilişkilerde ve de gebelik ihtimali bulunan cinsel ilişkilerden sonra kullanılmalıdır. Burada en önemli konu ertesi gün hapının yaşanan cinsel ilişkiden ne kadar son kullanıldığıdır. Ertesi gün hapının, cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etki gösterecektir. Doğru bilinenin aksine ertesi gün hapının, yaşanılan cinsel ilişkiden bir sonraki gün alınmak zorunda kesinlikle değildir. Buradaki detay incedir. Yaşanılan ilişki sonrasında tavsiye edilen süre beşinci güne kadardır ancak yaşanılan ilişkiden sonra geçen ilk 24 saat içerisinde alınırsa ilaç, gebeliği önlemede %98 oranında etkili gösterecektir. Takip eden sürede 48. Saate girilmişse eğer bu oran %75’e kadar düşebilir. 

NOT: Eczaneden ertesi gün hapının alındığında, prospektüsü dikkatlice okumalısınız ve yalnızca prospektüste belirtildiği doz miktarını kullanmalısınız. İlaç markaları arasında kullanım ve dozaj farklılıkları bulunabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap