Göz Altı Halkaları : Göz Altı Halkalarından Kurtulmanın 15 Yolu

göz altı halkaları

Göz Altı Halkalarından Kurtulmanın 15 Yolu

Göz altında oluşan koyu halkalar estetik durmadığı için genellikle hoş karşılanmaz. İnsanlarda göz altı halkalarına genellikle yorgunluk ve uyku eksikliği neden olsa da alerji ve yaşlanma da göz altında koyu halkaların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Göz altı halkaları hem erkeklerde hem de kadınlarda oluşabilir. Daralmış kan damarları veya göz çevresindeki cildin incelmesi sonucu oluşan göz altı halkaları, sizin olduğunuzdan daha yaşlı görünmenizi neden olabilir.

Göz altı halkalarından kurtulmanın oldukça basit yolları mevcuttur. Mesela, uyku alışkanlıklarınızda veya beslenme alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmak göz altı halkalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun haricinde daha fazla su içmek ve soğuk kompres uygulamak göz torbalarını küçültmeye yardımcı olabilir ancak uzun vadede göz altı halkalarından kurtulmak için kesinlikle yaşam tarzı değişikliği yapmanız şart olabilir. Özellikle de göz altı halkalarınız kalıtımsalsa.

Ne zaman doktora görünmelisin

göz altı halkaları neden olur
Göz Altı Halkaları : Göz altı halkalarından kurtulmak için ne zaman doktora başvurulmalıdır.

Göz altı halkalarının çoğu nedeni ciddi değildir ve evde tedaviye iyi yanıt verebilir. Bununla birlikte, bu semptomları sadece bir göz altında fark ederseniz veya zamanla kötüleşirse, doktorunuzu ziyaret etmekte fayda vardır.

Bazen, göz altı halkalarının bir enfeksiyon sonucu oluşması ve tıbbi yardım alınması gereken durumlar da olabilir. Eğer aşağıdaki problemleri yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda vardır.

 • Şiddetli ve uzun ömürlü
 • Kızarıklık, ağrı veya kaşıntı

Tıbbi yardım almanız durumunda genellikle doktorunuz reçeteli kremler, şişmeyi ve renk değişikliğini azaltmak için uzun vadeli çözümler sunabilir. Seçenekler şunları içerebilir;

 • Lazer tedavisi
 • Kabarık göz kapaklarını tedavi etmek için enjekte edilebilir dolgu maddeleri

Göz altı halkalarının oluşmasını engellemek veya göz altı halkalarından nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin…

 1. Su tüketimine dikkat edin

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Bu oranı göz önüne alırsanız dehidrasyon yani su kaybının göz altı halkalarının oluşmasına katkıda bulunması şaşırtıcı olmayacaktır. Uzmanlara göre günde en az 2,5 litre su almak yardımcı olacaktır. Su içmeyi pek sevmiyor musun? Üzülmeyin! Aldığınız tüm sıvılar günlük toplam miktara dahil olmaktadır. Ancak yine de su düşük kalorili ve aynı zaman da en sağlıklı seçenektir.

 1. En az 8 saat uyuyun

Nasıl uyuduğunuzun ötesinde, ne kadar uyuduğunuz da önemli bir faktördür. Az uyumanız sonucu göz altı halkalarının belirmesi oldukça olağandır. Yetişkin bir insan her gece 7 ila 8 saat uyumaya çalışmalıdır. Uzmanlara göre, uyumakta problem yaşıyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

 • Düzenli bir uyku saati oluşturmayı deneyin,
 • Yatmadan önce alkol tüketmeyin,
 • Yatmadan önce kafeinli içecekler tüketmeyin (6 ila 12 saat önce),
 • Yatmadan 2 saat önce yemek yemeyin,
 • Televizyon, cep telefonu ve diğer elektronik cihazları kapatın. 
 1. Uyurken başınızı yüksekte tutun 

Başınızı kaldırmak, alt göz kapaklarınızda sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bu sayede siz uyurken şişkinlik yaratmayacaktır. Uyurken başınızın altına fazladan yastık koyarak kafanızı kaldırmayı deneyin. Özel bir yastık almak işinize yarayabilir. 

 1. Makyajını çıkarmayı unutma

göz altı halkaları
Göz altı çöküntüsü ve mor halkaların oluşması bir hastalık belirtisimidir?

Her gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamak önemlidir. Yüz yıkamadan uyumak, kırışıklıklara veya başka cild hasarlarına neden olabilmektedir. Makyajla uyurken cildinizi serbest radikallere maruz bırakıyorsunuz. Bu da erken yaşlanmalara neden olmaktadır. Makyajla uyumamanız için birkaç neden var;

 • Cildi tahriş eder,
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir, 
 • Enfeksiyona neden olabilir. 
 1. Kolajen tüketimi

  göz altı halkaları için kolajen
  Kolajen kullanımı göz altı morlukları ve halkaların tedavisinde kullanılır.

Yaşlandıkça, göz kapaklarını destekleyen kaslar ve dokular zayıflar. Genellikle gözlerinizin etrafındaki yağlar cildinizin sarkmaya başlayabileceği anlamına gelir. C vitamini alımını artırmak, vücudun daha fazla hiyalüronik asit emmesine yardımcı olabilir. Bu esansiyel asit, vücutta doğal olarak bulunur ancak depolanan miktar yaşla birlikte azalır. Bu yüzden C vitamini ve amino asitler açısından zengin gıdalar, hiyalüronik asit seviyenizi artıraraktır. Böylece daha sağlıklı bir cilt yaratarak kolajen üretimine yardımcı olabilirsiniz. En zengin C vitamini kaynakları şunlardır;

 • Portakal
 • Çilek
 • Kırmızı biber
 • Brokoli
 • Süs lahanası
 • Brüksel lahanası
 1. Alkolü azaltın

Alkol içmek dehidrasyona yani su kaybına katkıda bulunur ve dehidrasyon gözlerinizin altındaki torbalara ve koyu halkalara neden olabilir. 

 1. Sigarayı bırakın

Sigara içmek kolajen oluşturmaktan sorumlu olan C vitamini depolarınızı tüketir. Sigara içiyorsanız, kırışıklıklar, renk değişikliği ve hatta göz altı torbaları ve koyu halkalar gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız oldukça muhtemeldir. Sigarayı bırakmak aynı zamanda diğer sağlık sorunlarına da yardımcı olur. Hayatınıza yıllar ekleyebilir, lekeli dişlerden kurtulabilir ve diyabet, kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerinin gelişme ihtimalini engelleyebilir. 

 1. Çay Pomadı

Göz altı halkalarının giderilmesi için çay poşetleri kullanabilirsiniz. Çaydaki kafein güçlü antioksidanlar içerir ve cildinize kan akışını artırabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma sağladığı ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak yavaşlattığı öngörülmektedir. Araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma özellikle yeşil çayın, potansiyel anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

Çay pomadı nasıl uygulanır?

 • İki çay poşetini 3 ila 5 dakika demleyin.
 • Çay poşetlerini soğumaya bırakın.
 • Fazla suyu sıkın ve göz altı bölgenize uygulayın.
 • Çay poşetlerini 15 ila 30 dakika bekletin.
 1. Soğuk kompres kullanın

Göz altı halkalarından kurtulmak için sahip olduğunuz en kolay yollardan birisi soğuk kompres uygulamaktır. Göz altı bölgenize soğuk kompres uygulanması, kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olabilir.

Soğuk kompres nasıl yapılır?

 • Dolapta soğutulmuş kaşık
 • Dolaptan çıkarılan serin salatalık
 • Soğuk su ile ıslatılmış bez
 • Dondurulmuş sebzeler

Not: Uygulamadan önce, cildinizin donmasını önlemek için kompresinizi yumuşak bir bezle sarın, yalnızca birkaç dakika uygulayın.

 1. Güneşten korunun

Cildinizi güneş ışınlarına karşı korumak, aşağıdakiler gibi bir takım dermatolojik sorunlara yardımcı olabilir:

 • Erken yaşlanma
 • Cilt kanseri
 • Cildin solması

Güneş kremi kullanmak göz altı halkalarınız için de yardımcı olabilir. UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma önemlidir. Amerikan Dermatoloji Akademisi, tüm insanların güneş koruyucu kullanmasını önermektedir. 30 faktör veya daha yüksek faktörleri ve suya dayanıklı bir formülü seçmek daha iyi olacaktır. 

 1. Göz altı morluk ve halkaları için kremler

Cilt aydınlatıcı kremler, hidrokinon adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen, deride melanin üretimine müdahale eder. Bu, koyu renkli göz altı halkalarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Eczanede, eczacınızdan isteyeceğiniz birçok krem, jel ve losyon %2 hidrokinon içerir. Dermatoloğunuzdan reçete ile daha yüksek dereceli kremler isteyebilirsiniz. Hidrokinon güneş ışığına maruz kaldığında olumlu etkilerini tersine çevirebilir. Bu nedenle sadece geceleri sürmenizde fayda vardır. 

 1. Antihistaminik nedir?

Alerjiler gözlerinizin altında halkaların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kızarık, sulu veya kaşıntılı gözler de yaşayabilirsiniz. Bu reaksiyon, bağışıklık sisteminizin onu tahriş eden bir şeye veya alerjenlere verdiği yanıttan kaynaklanır. Göz altı torbalarınızın alerjiyle ilişkili olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza reçetesiz (OTC) alerji ilaçları yazmasını isteyebilirsiniz. Mümkün olduğunca potansiyel alerjenlerden kaçınmak iyi bir fikirdir. Sabun, makyaj veya saç boyaları gibi bazı kişisel bakım ürünleri alerjenlere neden olabilmektedir. 

 1. Demir zengini yiyecekler tüketin

Demir eksikliği, kanın kırmızı kan hücrelerinden yoksun olduğu bir durumdur. Bu hücreler vücuttaki dokulara oksijen taşımaktan sorumludur. Demir eksikliği gözlerin altında koyu halkalara ve hatta soluk cilde neden olabilir. Diğer belirtiler şunları içerir:

 • Aşırı yorgunluk
 • Soğuk eller ve ayaklar
 • Kırılgan tırnaklar

Anemik olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmek iyi bir fikirdir. Doktorunuz bunu basit bir kan testi ile kontrol edecektir. Hafif vakalarda, diyetinize ekleyeceğiniz aşağıdaki yiyecekler, demir alımını artırmak için sorunu genellikle çözmektedir. Demir bakımından zengin gıdalar şunları içerir:

 • Deniz ürünleri
 • Kırmızı et ve kümes hayvanları
 • Fasulye, bezelye
 • Lahana ve ıspanak gibi yapraklı yeşil sebzeler
 • Kuru üzüm, kayısı ve diğer kuru meyveler
 • Tahıl, ekmek ve makarna (demirle takviye edilmiş gıdalar)
 1. Tuzu kesin

Çok fazla tuzlu yiyecekler yemek göz altı halkalarına neden olabilir. Tuz vücudunuzun sıvı tutulmasına katkıda bulunur ve sizi genel olarak şişirir. Ayrıca kalp hastalığı ve inme gibi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir. İdeal olarak, yetişkinler her gün 1.500 mg’dan fazla tuz tüketmemelidir. En sevdiğiniz atıştırmalıklarda ne kadar tuz olduğunu görmek için paketleri dikkatlice okuyun. Diyetinizdeki tuzu hemen düşürmenin bir yolu da paketlenmiş, işlenmiş gıdaları tüketmemektir. 

 1. Retinol Nedir ? Retinol Kremleri

  retinol krem nedir
  Retinol krem nedir? retinol nasıl kullanılır?

A vitamini ile güçlendirilmiş olan bu bileşen; krem, jel veya sıvı formdadır. Cilde uygulandığında, bu bileşen kolajen eksikliğine yardımcı olmaktadır. Geçmişte kremler kullanmış olabilirsiniz, ancak belirli bileşenlere konsantre olmak önemlidir. Retinol kremleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunları için kullanılmıştır:

 • Yaşlanma karşıtlığı
 • Sedef hastalığı
 • Akne tedavisi
 • Bazı kanser türleri

Not: Retinolü, genellikle cildinize günde bir kez yüzünüzü yıkadıktan yaklaşık yarım saat sonra uygulayabilirsiniz. Hamileyseniz eğer doktorunuza danışmadan retinol kremleri kullanmayın veya ekstra A vitamini almayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap