Parlak ve Yumuşak Saçlar için Evde Saç Spası Tarifleri

saç spası nedir

Parlak ve yumuşacık saçlar için evde kolay saç spası ve saç derisi bakım maskeleri.

Kişiliğinizi, saç stilinizle ifade edebilirsiniz. Saçlarınız, insanlar sizi gördüğünde karakterinizi yansıtan birer aynanız gibidir. Bu yüzden muhteşem görünmek için saçınıza mümkün olan her şekilde bakmaya çalışmanız oldukça normaldir ancak, saçlarınızla ilgili bir sorun olduğunda, bir sıkıntı döngüsüne girersiniz.

Evde Saç Spa’sı Nasıl Yapılır? Evde Parlak ve Yumuşak Saçlar için Saç Spası Tarifleri

Saç spası kolay tarifler.Parlak ve yumuşak saçlar için evde kolay saç spası tarifleri.
Saç spası kolay tarifler.Parlak ve yumuşak saçlar için evde kolay saç spası tarifleri.

Popüler inançların aksine, bu sadece kadınlarda değil, aynı zamanda farklı yaştaki insanlarda da olur. Hepsi saç problemleri ile ilgili bazı dönemlerden geçmek zorundadır. Kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ise saç dökülmesidir.

Günümüzde saçların yeniden doğumu için kullanılan “saç spa’sı” adı verilen yeni bir konsept bulunmaktadır. Tam bir vücut spasının yanı sıra saçlarınız için yapabileceğiniz en iyi 2 şeyden biridir. Saç Spa Terapisi sağlıklı bir saç büyümesini sürdürmenizi sağlayacaktır. Bu yöntem saçınızı daha parlak ve daha kabarık yapabilir. Ayrıca, saç dökülmesini kontrol edebilecek, saç hasarı ve kepek problemlerinizle başa çıkabileceksiniz. Günümüzde saç kremi saçı sağlıklı tutmak için en popüler seçeneklerden biri hâline gelmiştir.

Saç sorunlarınızı tedavi etmenin başka yolları da vardır. Saç spa’sının faydaları, güzel ve sağlıklı saçları korumak için kullanabileceğiniz en iyi saç tedavi yöntemlerinden biridir. Peki, sizler için hazırladığımız bu saç spa’sı yazımızda neler bulacaksınız, hangi başlıklardan faydalanabileceksiniz? İsterseniz bir göz atalım;

 • Saç Spa Bakımlarının Faydaları
 • Kuaförlerde Sunulan Saç Spa Tedavisi Türleri
 • Kolajen Saç Spa Tedavisi
 • Rengi Korur
 • Derin Bakım
 • Detoksifiye
 • Deneyebileceğiniz Ev Yapımı Saç Bakım Tarifleri

Saç Spası Bakımlarının Faydaları

 • Spa, önemli yağları geri kazandıran ve saçınızın kökünden sonuna kadar pürüzsüz ve sağlıklı sonuçlar elde etmesi için saçlarınızı nemlendiren rehidratif, iyileştirici bir tedavidir.
 • Saçınızın yaşlanmasını önleyebilir ve derin bir saç kremi tedavisi uygulayarak saç derisi sağlığını koruyabilirsiniz. Saç foliküllerinizi güçlendirmenize, kökleri beslemenize ve saç derinizi doğal saç çıkması için yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Saç spası, kafa derinizdeki kan dolaşımını iyileştirerek ve hücre metabolizmanızı artırarak zihinsel stresi rahatlatır.
 • Kafa derisindeki yağ salgılarını stabilize etmeye yardımcı olur.
 • Gözeneklerdeki kirleri temizleyerek kıvırcık ve donuk saçları önler ve hasarlı tüm saçları canlandırır.

Salonlarda Sunulan Saç Spa Tedavisi Türleri

Kolajen Saç Spa Tedavisi

Bu tedavi, saçınıza kimyasal saç büyüme serumu kullanmadan gerekli proteinleri sağlamaktadır. Vücudunuzdaki kolajen üretimi, zayıf beslenme, stres ve kirlilik gibi farklı faktörler nedeniyle yavaşlar. Bu genellikle cilt sarkması ve donuk saç gibi sorunlara neden olur.

Kolajen peptitleri veya hidrolize kolajen içeren bir saç maskesi, saçın yıkanmasından ve yumuşatılmasından sonra uygulanır. Bu şekilde uygulandığında, maske saç kütiküllerinizi yumuşatabilir ve güçlendirebilir. Kolajenin kendisi saçınızın kendini onarmasına yardımcı olur ve etkileri haftalarca sürer. Diğer yapay kolajenlerin aksine, saç bakımlarında yan etkisi olmayan doğal bir üründür.

Saç Spası Rengi Korur

 Boyalı saçlarınızı hasardan korumak ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için bir renk koruma saç spa tedavisi yöntemidir. Renk koruma saç spa tedavisi, saç boyası yıkandıktan sonra saçınızın güzel rengi kaybolursa saçınızı kurtarmanıza yardımcı olur. Boyalı saçlar da kıvırcık ve kuru olma eğiliminde olduğundan, renk koruyan saç spa ürünlerindeki bileşenler saçınızı besler, bu sayede parlak ve yumuşak görünmesini sağlar.

Derin Bakım için Saç Spası Tarifleri

Derin bakım, derinlemesine bakım sağlayan bir saç bakımı uygulamasıdır. Bu genellikle kütikülü onarmak ve düzeltmek için kıvırcık, hasarlı saçlarda yapılır. Kötü bir diyet nedeniyle saç hasarı, stresten muzdarip, aşırı ısı şekillendirmesi uygulamak, yoğun bir yaşam tarzı yaşamak veya sadece kirlilik nedeniyle farklı güzellik salonlarında mevcut en son derin kondisyonlama tedavi yöntemlerinden bazılarını tercih edebilirsiniz.

Saç spası sonrasında saçlarınız daha yönetilebilir ve pürüzsüz olacaktır. Kuaförünüzden, saç tipinize uygun saç bakım ürününü bulmanıza yardımcı olmasını da isteyebilirsiniz. Kondisyonlamadan sonra, saçlarınız kırılmayacağından dolayı saçlarınızın düşmesinde bir azalma görebilirsiniz.

Detoksifiye Nedir?

Detoksifiye saç spa tedavisi saç derisini ve saçlarınızı tamamen temizlemek için kullanılır. İnsanların donuk ve kuru saçlarını, yumuşak ve parlak hâle getiren nemlendirici ve derin besleyici ürünler kullanmasının bazı yolları vardır ancak çoğu zaman bilmedikleri şey, saçınızı da detoksifiye etmek için bazı tedaviler olmasıdır. Kafa derisi enfeksiyonu veya yağlı bir kafa derisine sahipseniz, saçınızı ve kafa derinizi tamamen temizlemek için detoks saç tedavisi alabilirsiniz.

Genellikle, en detoksifiye edici ürünler çay ağacı yağı, nane yağı veya biberiye yağı gibi bileşenler içerir. Bu bileşenler, saçınıza herhangi bir yan etki bırakmadan farklı saç problemleri ve kafa derisi enfeksiyonları ile başa çıkmada yardımcı olur.

Deneyebileceğiniz Ev Yapımı Saç Spası Bakım Tarifleri

Balkabağı Saç Spası

Balkabağı Saç Spası
Balkabağı Saç Spası

Balkabağını kullanarak kış için mükemmel olan derinlemesine bakım maskesi yapabilirsiniz. 45 gr. balı yaklaşık 225 gr. düz kabak püresi ile karıştırın. Kabak maskesini saç derinize ve saçınıza uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. İşiniz bittiğinde güzelce durulamaya özen gösterin.

Bal Saç Maskesi ve Saç Spası

Saç spası kolay tarifler.Parlak ve yumuşak saçlar için evde kolay saç spası tarifleri.
Saç spası kolay tarifler.Parlak ve yumuşak saçlar için evde kolay saç spası tarifleri.

 Hasarlı ve kuru saçlar için bal bazlı bir maske deneyebilirsiniz. Küçük bir tabağa yarım fincan bal dökün. 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı ve yumurta sarısı ya da 1-2 çorba kaşığı avokado ilave edin. Saç derinize uygulayın ve ılık suyla temizlemeden önce 20 dakika bekletin.

Avokado Saç Spası

Avokado Saç Spası
Avokado spreyi Saç Spası

 Bir blandera soyulmuş bir avokado yerleştirerek nemlendirici bir maske yapabilirsiniz. Aşağıdaki listeden herhangi bir malzemeyi (ihtiyaçlarınıza göre) kullanabilir ve pürüzsüz bir macun hâline getirebilirsiniz. Karışımı saçınıza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Sonra şampuanla yıkayın. En iyi sonuçları elde etmek için bu işlemi ayda en az 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

 • Nem için yumurta sarısı veya ekşi krema ve argan yağı (30 mililitre)
 • Kuru bir kafa derisi için 10 damla uçucu biberiye yağı kullanın
 • Birikmenin temizlenmesi için 15 ml. elma sirkesi

Yumurta Saç Bakım Maskesi

Yumurta saç maskesi ve saç spası
Yumurta saç maskesi ve saç spası

Yumurtaları basit bir nemlendirici maske yapmak için de kullanabilirsiniz. 120 mililitrelik tam yumurtaları bir kaba dökün. Yumurta akı ve sarısı eşit şekilde karışana kadar çırpın ve saçınıza uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve soğuk suyla temizleyin. Saç tipinize göre aşağıdaki malzemeleri gerektiği gibi kullanın:

 • Normal saçlar için: Ayda bir kez 2 tam yumurta kullanın
 • Yağlı saçlar için: Ayda iki kez 4 yumurta akı kullanın
 • Kuru saçlar için: Her ay 6 yumurta sarısı kullanın

Kına Terapisi

kına ile saç spası
Kına Terapisi

2 yemek kaşığı kına tozu, 2 çay kaşığı amla tozu, 2 çay kaşığı shikakai tozu, 2 çay kaşığı reetha tozu, buhar için bir tencerede sıcak kaynamış su ve bir havluya ihtiyacınız olacak. Malzemeleri bir kâsede karıştırın ve bir kenara koyun. Başınızı buharlı sıcak suyun üzerine koyarak saçlarınızı 10 dakika boyunca buharda bekletin. Saçınızı ve su kabını bir havluyla örtmeyi unutmayın. Saçınıza 10 dakikalık buhar uyguladıktan sonra, kına karışımını saçınıza uygulayın ve 1 saat bekleyin. Şimdi soğuk su ve hafif sülfat içermeyen şampuanla durulayın.

Muz Maskesi Saç Spası

Muz Maskesi Saç Spası
Muz Maskesi Saç Spası

 Basit, derin saç bakım maskesi için biraz zeytinyağı ve muz kullanın. 1 çorba kaşığı zeytinyağı, yaklaşık 15 ml, bir karıştırıcıda bir muz ile birleştirin. Karışmış maskeyi saçınıza ve saç derinize uygulayın ve 30 dakika bekletin. Maskeyi şampuanla durulayın.

Bu tedaviyi 2 haftada bir tekrarlayabilirsiniz. Bu formül E vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca, E vitamini gece boyunca herhangi bir yan etki olmaksızın saçlara da uygulayabilirsiniz ancak istediğiniz sonuçları yalnızca 1 saatlik kullanımda elde edersiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap