Sarımsağın Cilt, Saç ve Genel Sağlığa Faydaları

sarımsağın faydaları

Sarımsak, doğanın bize armağan ettiği çok önemli gıdalarda biridir. Sarımsak sağladığı faydalarla gerçekten harikalar yaratabilir. Muhtemelen sarımsağı çok güçlü keskin tadı olan bir baharat bitkisi olarak biliyorsunuzdur. Sarımsak, yemeklerinizin tadına tat katmaktadır ancak sarımsağın faydaları çok daha büyüktür. Sağlığımız ve güzelliğimiz için inanılmaz tıbbi faydaları vardır.

Sarımsak, insanlar tarafından hasat edilen en eski ürünlerden biridir. Yaklaşık 5.000 yıl önce Hint ve Mısır uygarlığında kullanılmaya başlanmıştır. Babil toplumu yaklaşık 4000 yıl önce sarımsak kullandı. Sarımsağın, Orta Asya kökenli olduğu düşünülmektedir. Buna menşe merkezi denmektedir. O zamanki insan göçleriyle tüm dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Sarımsak, en iyi tropik ve kutup bölgeleri arasındaki ılıman bölgelerde yetişmektedir. Sarımsak ayrıca tropikal bölgelerde yetişir. Sarımsak, yıllar geçtikçe insanlar için eksik olmayan bir gıda ürünü hâline geldi. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon ton sarımsak üretilmektedir. Çin, küresel üretimin yaklaşık %66’sını üreten en büyük sarımsak üreticisi olma konumundadır.

Sarımsak ayrıca eşsiz antiseptik ve antibiyotik özellikleri ile de bilinir. Sarımsak, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu tıbbi özellikler sarımsağı zararlı mikroorganizmalara karşı koyan güçlü bitkilerden biri yapmaktadır. Sarımsak ve sarımsak bazlı takviyelerin cilt bakımı, saç ve genel sağlık için faydaları yıllarca araştırılan bir konu olmuştur.

Bilim insanları sarımsağı, cilt, saç ve genel sağlık koşullarında nasıl faydalar sağladığını araştırmış ve bunun sonuçlarını açıklamışlardır. Zaten sizlerin de bildiği gibi sağlığımıza faydalı olan yiyeceklerin genel özelliği bir gıda ürününün antiseptik, antibiyotik ve anti-enflamatuar özellikler taşıyor olmasıdır. 

Peki bu bilgiler ışığında sarımsağın cilt, saç ve genel sağlığımıza faydaları nelerdir? Gelin bu soruların cevaplarını bilimin ışığında birlikte cevaplayalım…

Sarımsağın faydaları nelerdir?
Sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bu bölümde sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsakğı bu kadar özel kılan özellikleri ve sarığımsağın faydaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

1. Tansiyonu Sabit Tutar

Sarımsak, tansiyon seviyenizi stabilize edebilir. Sarımsak, kan basıncı seviyesini kontrol etmede süper etkili kimyasal bir bileşik olan S-alil sistein içerir. Sarımsak alisin bileşeni bundan sorumludur. Ne yazık ki, ısıl işlemden sonra allisin yok olur. Bu nedenle allisin tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız, çiğ sarımsak yemeniz daha iyi.

2. LDL Kolesterol Seviyesini Azaltır

Araştırmacılar, sarımsak tüketiminin LDL kolesterol seviyesini düşürmede doğrudan etkisi olduğunu bulmuşlardır. Laboratuvarlarda fareler üzerinde yapılan deneyde, sarımsak tüketimi hayvanların karaciğer fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirmiştir. Doktorlar, sağlıklı insan vücudundaki kolesterol seviyesindeki azalmanın %10 ila %30 arasında olabileceğini buldular.

3. Bağırsak Sorunlarıyla Mücadelede Eder

Bağırsak sağlığınız için çok önemlidir. Midede gelişen herhangi bir rahatsızlık, gününüzü mahvedebilir. Bağırsak problemleriniz varsa, sarımsak rahatlama seçeneğiniz olabilir. Çiğ sarımsak tüketmek, zararlı bakterileri ortadan kaldırarak ve karnınızdaki sağlıklı bir ekolojik sistemi destekleyerek bağırsakların durumunu iyileştirir.

4. Kan Şekerini Kontrol Eder ve Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Yüksek kan şekeri, diyabet, obezite, kan basıncı gibi birçok akut hastalıkla doğrudan ilişkilidir. Bilim insanları tarafından yapılan bir deneyde çiğ sarımsağın, kaynatılmış sarımsakla karşılaştırıldığında kan şekerinin azaltılmasında önemli bir etkisi olduğu bulunmuştur.

5. Bağışıklığı Güçlendirir

Sarımsağın bağışıklık sistemine faydaları
Sarımsağın bağışıklık sistemine faydaları

Sarımsak, doğada bulunabilen süper bağışıklık güçlendirici bitkilerden biridir. Antifungal, anti-inflamatuar özellikleri bağışıklık sistemini iyileştirebilir.

6. Kanser Hücreleri ile Savaşır

Sarımsak, allisin ve dialil sülfür içerir. Bu iki element vücudumuzdaki oksidatif stresi gidermeye yardımcı olur. Bu iki elementin yanı sıra sarımsakta kanserle mücadele özellikleri olan başka birçok element vardır. Çiğ sarımsak tüketmek DNA mutasyonunu, metastazını ve hücre çoğalmasını (kontrolsüz) önleyebilir. Kanser olasılığını önemli ölçüde azaltır.

7. Oral Patojenleri Öldürür

Sarımsağın ana elementi olan alisin, diş ve ağız problemleriyle ilişkili oral patojenleri öldürebilen güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Bilim adamları, sarımsak özütünün gargara veya diş macunu olarak kullanılmasının ağız sağlığını iyileştirebileceğini bulmuşlardır.

8. Karaciğer Yağlanması ile Savaşır

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sağlık için tehlikelidir. Sarımsak, alkolsüz yağlı karaciğere karşı süper etkili olmaktadır. Sarımsağın anti-oksidatif özellikleri yağlı karaciğeri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

9. Saç Dökülmesini Önler

Sarımsak, saçınızın sağlığı için de yararlıdır. Sarımsağın, saçlar için birçok faydası vardır. Saç dökülmesinin ana unsurları saf olmayan su, kirlilik, stres vb. olarak sayılmaktadır. Sarımsak jeli ve betametazon valerat saç dökülmesini önleyebilir.

10. Akneleri Yok Eder

Sarımsak çok güçlü anti-mikrobiyal ve anti-oksidatif özelliklere sahiptir. Sivilce genellikle kir, tıkanmış gözenekler ve mikroplardan kaynaklandığından dolayı sarımsak, sivilceleri yok edebilir.

Sivilce tedavisinde Sarımsak Nasıl Kullanılır? Sarımsağın Cilt Probleminde Kullanımı

Sarımsağın Cilt Probleminde Kullanımı
Sarımsağın Cilt Probleminde Kullanımı

Sarımsak, çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için birçok şekilde alınabilir. Beklenen sonucu elde etmek için diş sarımsak alabilir veya topikal olarak deneyebilirsiniz. Akne veya sivilce izlerini gidermek için sarımsak kullanmak doğal bir ev ilacınız hâline gelebilir.

Sarımsak ve Gül Suyu (Topikal Kullanım)

Bu karışım oldukça faydalı bir karışımdır. Sarımsak ve gül suyu karışımı ile ilgili belki de en pozitif olan şey herkese uygun olmasıdır. Sadece hassas cilde sahip birçok insan için çiğ sarımsak çok rahatsız edici olabilir.

Talimatlar:

 • 2 diş sarımsağı kıyın.
 • 1 yemek kaşığı gül suyu ekleyin.
 • Karışımı cildinizin etkilenen bölgesine yavaşça uygulayın.
 • Birkaç dakika bekletin.
 • Su ile durulayın ve kurulayın.

Yoğurt ve Sarımsak Karışımı (Hem Yenilebilir hem Topikal Kullanım İçin)

Talimatlar:

 • 3 veya 4 diş sarımsağı kıyın.
 • 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin.
 • ½ veya 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 • İyice karıştırın.
 • İsterseniz yiyin veya maske gibi yüzünüze uygulayın.
 • Maskeyi 20 dakika bekletin.
 • Su ile durulayın.

Bu iki yöntemin haricinde dilerseniz elma sirkesi veya aloe vera ile de kullanabilirsiniz. Size kolaylık sağlamak için sarımsak özü takviyeleri de alabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap