Sağlıklı Ve Uzun Yaşam İçin Olmazsa Olmaz Gerekli 11 Süper Gıda

süper sağlıklı besinler

Bu listede sadece sağlıklı yiyecekler değil aynı zamanda yemekten keyif alacağınız yiyeceklere de yer verdik. Toplumun, sağlıklı yiyeceklerin tadı kötüdür şeklinde bir algısı bulunmakta maalesef ancak bu tam da böyle değil. Biz bu yazımızda hem sağlığa faydalı hem de yemekten keyif alacağınız yemekleri derlemeye özen gösterdik.

Listede yer verdiğimiz yiyecekleri en baştan sizlere tanıtma isteriz;

1. Fasulye
2. Yulaf
3. Elma
4. Kuruyemiş
5. Yapraklı Yeşiller
6. Meyveler
7. Yoğurt
8. Havuç
9. Pancar
10. Bitter Çikolata
11. Avokado

Listede yer alan meyveleri örneğin yoğurt veya yulaf ezmesine karıştırarak tüketebilir ve harika bir kahvaltı hazırlamış olabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeleri, avokado, birkaç fındık ve havuç ile güzel bir salata hazırlayabilir ve öğle yemeğinizi oldukça sağlıklı ve besleyici bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Akşam yemeği için de sizlerin harika hayal gücünüze güveniyoruz…

Bu 11 sağlıklı gıdayı; tam tahıllar, yağsız protein kaynakları ve süt ürünleri ile karıştırıp dengeli bir diyet oluşturabilirsiniz. Bu yiyecekler, sizin hayatınızın geri kalanında genç hissetmenize ve genç görünmenize yardımcı olacaktır.

Bildiğiniz gibi yaşlandıkça rejeneratif yeteneklerimiz yavaşlar. Vücudumuz yaralanmalara ve hastalıklara daha yatkın hâle gelmeye başlar. Eskiden rahatlıkla yapabildiğimiz, sevdiğimiz bazı aktivitelerin çoğu artık zorlayıcı bir hâle gelmeye başlar. Birçok kişi, bu yaşlanma sürecini yavaşlatmak için oldukça sağlıklı diyetler ve sporlar ile hayatını sürdürmektedir. Neyse ki, bu yazımız sayesinde sizlerin de yaşlanma sürecini geciktirmek için yapabileceğiniz bazı değişiklikler var.

Öncelikle dengeli bir diyet oluşturmak, uzun ve sağlıklı hayat için kendiniz adına yapabileceğiniz en basit yoldur. Her yaştan insanın tüketmesi gereken ancak özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerin mutlaka tüketmesi gereken sağlıklı hayat için gerekli 11 süper gıdayı sizler için listeledik. İşte bu uzun ve sağlıklı hayat için gerekli 11 süper gıda…

1. Avokado: Kalp Sağlığı Dostu

avocado
Avocado doğal yağ kaynağıdır. Kalp ve damar sağlıklı bir cilt için  çok değerli bir kaynaktır

Avokado, B, C, E ve K vitaminleri, bakır ve potasyum gibi çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin, lezzetli ve besleyici bir besindir. Günlük diyetinize avokado dahil etmek vücudunuz için yeterli tekli doymamış yağ almasını sağlar. Bu kalbinizi sağlığınıza faydalıdır ve de kan basıncınızı kontrol etmeye de yardımcı olur.
Avokado tüm dünyada uzun yıllardır devamlı olarak tüketiliyor olsa da ülkemizde son yıllarda değerini ve bilinirliğini artırarak diyetlerde kendine yer bulmaya başladı. Siz de kahvaltınızı ya da salatalarınızı lezzetlendirmek ve sağlığınıza faydalı olması için avokado almayı unutmayın.

2. Kuruyemişler Doğal Lif Kaynakları

Kuruyemişler görselleri
Sağlıklı Kuruyemişler doğal lif kaynaklarıdır.

Araştırmalara göre her gün bir avuç karışık fındık yemenin kalp krizi ve inme riskinizi %28 oranında azalttığını göstermiştir ancak arada sırada insanlar kuruyemiş alımını fazla kaçırabilirler. Aşırı miktarda kuruyemiş tüketimi ise sodyum ve doymuş yağ alımımızı artırır.
Salatalarınıza, sebzelerinize, güveçlerinize ekleyebilir veya olduğu gibi bir avuç kuruyemişin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Bağırsak Dostu Yoğurt

Yoğurt
Yoğurt doğal ve sağlıklı probiyotik kaynağıdır.

Yoğurt, Türklerin bulduğu en eşsiz ve lezzetli yiyeceklerden bir tanesidir. Yoğurt oldukça da faydalı bir gıdadır. Yoğurt, kas kütlemizi artırmak için protein bakımından harika bir kaynaktır. Yaşlandıkça yağsız vücut kütlesi düşme eğilimindedir ve çalışmalar, günlük protein alımının gün boyunca yayılmasının bu süreci yavaşlattığını göstermektedir. Yoğurt ayrıca oldukça yüksek miktarda kalsiyum içerir. Bildiğiniz gibi kalsiyum, kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur. Kalsiyum alımı 70 yaş üstü erkek ve 50 yaş üstü kadınların kontrol altında tutulması gereken önemli bir alandır.

4. Pancar

Pancar görseli
Pancar, Karaçiğer temizliğinde önemli bir besindir. Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı.

Pancar, özellikle ülkemizde yetişen en nadide sebzelerdendir. Türkiye pancar bakımından oldukça zengindir. Pancarı diyetinize eklemek, bol miktarda lif, folik asit, A ve C vitaminleri ve manganez, demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller almanızı sağlayacaktır. Antioksidan zengini pancarı tüketmek kansere yakalanma ihtimalinizi de düşürecektir.

5. Fasulye Sağlıklı Protein Kaynakları

FAsulyeler
Fasulye, doğal ve sağlıklı protein kaynakladır.

Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol rahatsızlıkları, orta yaşlara gelindiğinde oldukça artan bir orandadır. Günlük diyetinize fasulye ekleyerek tip 2 diyabet ve yüksek kolesterole yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Günde sadece bir fincan fasulye veya mercimek kötü kolesterolü (LDL) %5’e kadar azaltabilir. Örnek olarak diyabetlilerin, fasulye yiyerek kan şekeri seviyelerini artırdıklarını biliyoruz.

6. Havuç

HAvuç görseli
Havuç, genellikle turuncu renkli bir kök sebzedir, ancak mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı çeşitler vardır.Sağlıklı yaşam için havuç tüketin.

Havuç, özellikle gözler, cilt, ağız ve kalp için faydalı olan başka bir süper besindir. Havuçta A, B8, C, E ve K vitaminleri, lif, demir, potasyum, bakır ve manganez gibi mineraller ve beta karoten de dahil olmak üzere çeşitli antioksidan tipleri mevcuttur. Havuç bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kötü kolesterol ve kan basıncınızı düşürmek, sindirimi desteklemek ve kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için etkili bir şekilde çalışır.

7. Yulaf

Yulaf
Yulaf, bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır.Yulaf doğal sağlıklı lif kaynağıdır.

Yulaf, alabileceğiniz en kolay ve uygun fiyatlı gıdalardan birisidir. Yulafta, beta-glukan adı verilen bir tür çözünür lif vardır. Günde 3 gram beta-glukan hem total hem de LDL kolesterol seviyelerini %5-10 azaltabilir. Tüm dünyada kalp hastalığı riski, 50 yaşın üzerindeki kişiler için katlanarak artmaktadır. Bu nedenle, diyetinizde yulaf gibi kolesterolü düşürebilecek daha fazla yiyeceğe ihtiyacınız vardır. Ayrıca yulaf sindirim sırasında çözünür lif, kolesterol ile bağlanır ve atardamarlarınızda birikmek yerine vücudunuzdan dışarı atılır. Bu sayede diyetinde yulaf tutan insanlar erken ölüm riskini azaltır.

Besin Değeri, 100 gramda, 1 Çorba Kaşığı / 10 g. Kalori, 370 kcal, 37.0 kcal. Karbonhidrat, 63.29 g, 0.6 g. Lif, 5.4 g, 0.5 g. Protein, 12.5 g, 1.3 g. Yağ, 7.0 g, 0.7 g.

25 dk. – ‎Kalori: 370

8. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler
Yeşil yapraklı sağlıklı sebzeler

Yapılan bazı araştırmalar sonucu; ıspanak veya lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin kardiyovasküler ve metabolik sağlığınızı iyileştirirken, beyin gücünüzü artırmaya da fayda sağladığını bulmuştur.

9. Elma

Elma görseli
Sağlıklı ve uzun bir yaşam için Elma.

Elma, bir antioksidan, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Elma, diyabet riskini azalttığı, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için günlük diyetinize eklemek için harika bir besindir. Ayrıca elmalardaki lif, kolesterolü düşürebilir.

10. Çilek ve Orman Meyveleri Sağlıklı Cilt İçin Önemlidir

Çilek
lif, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. sağlıklı uzun yaşamın anahtarı

Çilek, beyin yapısını güçlendirici bir meyvedir. İnflamasyonu azaltan ve beyne kan akışını artırmaya yardımcı olan bazı fitokimyasallar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Orman meyveleri, alzheimerın gelişme riskini azaltır ve yaşa bağlı hafıza düşüşünü yavaşlatır. Orman meyveleri genellikle lif, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Eğer taze çilek veya orman meyveleri bulamazsanız dondurulmuş olanlar da iyi bir alternatif sayılabilirler.

11. Bitter Çikolata Sağlıklı Yaşamın Anahtarı

Bitter Çikolata
Sağlıklı ve kaliteli yaşam için Bitter çikolata mutluluk hormonu olan endorfin salgılamanıza da katkı sağlayacaktır.

Farkındayız ki herkes tatlılardan uzak durmanızı istemekte ancak bitter çikolata yemenizi teşvik edebiliriz. Bitter çikolata, düşük kolesterolü ve kan basıncını iyileştirebilir. Ayrıca cildinizi güneş hasarından da koruyabilir tabii siz yine de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Bitter çikolatadan fayda sağlamak için, en az %70 kakao ve şekeri düşük çikolatalar aldığınızdan emin olun. Bu oran, günlük potasyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, selenyum ve manganez dozunu sağlayacaktır ve ayrıca bitter çikolata tüketmek mutluluk hormonu olan endorfin salgılamanıza da katkı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap