Dudak Çatlamasını Önlemenin Yolları

Dudak Çatlamasını İyileştirme

Dudak deyip geçmeyin… Yüzün en önemli bölgelerinden biridir, kusursuz bir makyajın odak noktasıdır. Çatlamış dudaklarda hiçbir ruj güzel durmaz. Üstelik tedavi edilmeyen çatlaklar, dudak yaralarına da sebep olabilir. Bu nedenle dudaklarınıza gerekli bakımı yapmayı ihmal etmeyin!

Kış etkisini bugünlerde iyiden iyiye gösterdi. Kuru soğuklardan en çok etkilenen bölgelerimizden biri de dudaklar. Soğuğa maruz kaldıklarında nemini kaybediyor ve çatlıyor. Çatlaklar ise yüzde kötü bir görüntüye sebep olur. Üstelik tedavi edilmeyen dudak çatlakları, yaralara da sebep olabilir. O nedenle dudaklarımıza gereken özeni göstermeli ve kaybettiği nemi kazandırmalıyız.

Ancak yaptığımız en büyük hatalardan biri, dudağımızı tükürüğümüzle nemlendirmeye çalışmaktır. Tükürük, hızlı buharlaşma özelliğine sahiptir. Sürekli tükürükle ıslatılan dudaklarda kuruluk ve yaralar oluşabilir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudakları İyileştirme
Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Belirli Aralıklarla Dudaklarınızı Nemlendirin  

Aslında çatlamayı önlemek çok basit. Her gün düzenli olarak dudak kremi kullanarak çatlamanın önüne geçebilirsiniz. Kreminizin A, C ve E vitaminleri ve AHA içermesine dikkat edin. Nemlendiricinizin gün boyu belli aralıklarla sürerek dudaklarınızın nemli kalmasını sağlayın.

Doğal Nemlendiriciler

Eğer eczanede ve kozmetik markalarında satılan nemlendiricileri kullanmak istemiyorsanız, doğal besinleri tercih edebilirsiniz. Bal, en doğal dudak nemlendiricisidir. Balın yanı sıra zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya Hint yağından faydalanabilirsiniz. Bu doğal içerikleri günlük olarak dudaklarınıza birkaç damla sürebilirsiniz.

Peeling Kremlerinden Faydalanın

Dudak Çatlaması için Peeling Kremlerinden Faydalanın
Peeling Kremlerinden Faydalanın

Nemlendiricilerin yanı sıra dudaklar için özel geliştirilen peeling kremleri de kullanabilirsiniz. Özel içerikli peeling’ler dudaklara yeniden pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Su İçmeyi Unutmayın

Vücudun susuz kalması da dudak çatlatan nedenlerdendir. Bunun için vücudunuza gün boyu kaybettiği suyu yeniden vermelisiniz. Günde 2 ila 2.5 litre su içmeye özen gösterince aradaki farka siz de şaşıracaksınız.

Çatlamaya Karşı Diğer Önlemler

* Odadaki nem oranını artırın

Kışın dikkat edilmesi gerekenlerden biri de içerideki oda sıcaklığıdır. Odalarınızdaki fazla sıcaklık dudaklardaki kuruluğu artırabilir. Bunun için hava nemlendiricisi kullanarak odadaki nem dengesini ayarlayabilirsiniz.

* Diş macununuzun içeriğini kontrol edin

Bazı diş macunlarının içeriğindeki sodyum loril sülfat da dudağın kurumasına ve çatlamasına neden olur. Dudak çatlaması problemi yaşıyorsanız kullandığınız diş macunun içeriğine bakın. Eğer içeriğinde bu madde varsa, başka bir diş macunu kullanabilirsiniz.

* Kaliteli kozmetik ürünler kullanın

Kozmetik ürünlerinizi seçerken güvenilir markalardan almaya özen gösterin. Sağlıksız içeriklerden oluşan rujlar ve kremler mikrop kaymanıza ve dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir.

* Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun

Baharatlı ve tuzlu yiyecekler dudak yapısını tahriş edebilir. Çatlama problemi yaşadığınız zaman bu yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Çünkü baharatlı ve tuzlu yiyecekler hem daha fazlası canınızı acıtır hem de dudak çatlamasının iyileşme süresini uzatır.

* İlaçların yan etkilerine dikkat!

Kullandığınız bazı ilaçlar da dudak kuruluğuna neden olabilir. Özellikle akne, tansiyon ve vertigo tedavisi için kullanılan ilaçlar… Eğer bu tür ilaçları kullandıktan sonra dudak kuruluğu yaşıyorsanız, doktorunuza başvurarak müdahil tedavi önerileri isteyebilirsiniz.

Dudak Çatlaması Hastalık Habercisi Olabilir

Dudaklar ve Hastalık
Dudak Çatlaması Hastalık Habercisi Olabilir

Dudak çatlaması vitamin eksikliğinin ve birçok hastalığın belirtisi olabilir. Sık sık dudak çatlaması problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey vitamin testi yaptırmak olsun. Çünkü dudak çatlaması en çok vücuttaki B vitamini eksikliğinden kaynaklanır. B vitamini eksikliğini doğal yollardan olduğu gibi doktorunuzun uygun görmesi takdir de destekleyici haplarla da giderebilirsiniz. B vitamini, hayvansal ürünlerde, yeşil sebzelerde ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. B vitamini zengini besinler arasında peynir, yumurta, ıspanak, avokado ve antepfıstığı, balık, kurutulmuş meyveler ve muz vardır. Çinko eksikliği de dudak çatlamasına neden olur. Çinko da B vitamini gibi dana eti, peynir, kuruyemişler ve fasulye türlerinde bulunur. Sedef hastalığı ve tiroit yetmezliğini de dudak kuruluğu ve çatlamasına neden olabileceğini unutmayın. Gerekli tetkikler için doktorunuza başvurun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap