Ortodonti Uygulamaları

Çene bozuklukları, Çene problemleri, Ortodonti, Ortodonti uygulamaları, Ortodonti tedavisi, Ortodonti tedavi süreci, Diş teli

Ortodonti Uygulamaları çeneyi ilgilendirmekte olan problemlerin tedavisini yapan bir ana bilim dalıdır. Alt çenenin geri planda ya da daha ön planda olması gibi durumların düzeltilmesini bu ana bilim dalı sağlamaktadır. Çene problemleri için tedaviler hastaların yaşlarına ve özelliklerine göre gerçekleştirilmektedir. Hastalar bu noktada ergenlik dönemi içerisinde iseler sorunları ortodonti yöntemleri ile tedavi edilirken yetişkin bireylerin sorunları cerrahi ortodonti uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Bu noktada çene problemi olan kişilerin merak ettikleri durumlardan bir tanesi de ortodonti uygulamaları nelerdir olmaktadır. Çenelerinde bozukluk olan kişilerin problemleri bu uygulamalar ile sona ermektedir.

Çene bozuklukları hastaların küçük yaşta uzun süre biberon, emzik kullanmaları ve parmak emme alışkanlıkları gibi durumların beraberinde oluşabilen bir durumdur. Bu şekilde çenelerinde sorun oluşan kişilerin erken tedavi görmeleri son derecede büyük bir avantaj sağlamaktadır. Son derecede basit olan bir aparey kullanılması bile bu çene bozukluklarının büyük ölçüde önüne geçebilmektedir. Genetik olarak meydana gelen çene bozukluklarında dişler ve çeneler orantılı olmayabilmektedir. Bu noktada ortodonti uygulamaları nelerdir denildiğinde bu gibi sorunların çözümü olmaktadır. Bunun tedavisinde de ortodonti uygulamaları kullanılmaktadır.

Yine çene problemlerinden bir başkası da dişlerin oldukça çarpık olmasıdır. Bu sorun karşısında bazı dişler içeride gömük kalmaktadır. Böyle bir sorunun olması da hastaya büyük ölçüde rahatsızlık verebilmektedir. Böyle bir durumun olması karşısında da sorun ortodonti yöntemleri ile giderilerek hastanın normal hayatına devam etmesi sağlanmaktadır.

Ortodonti Uygulamaları

Söz konusu çene problemleri olduğunda insanların merak ettikleri birçok durum söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de bu tedavilerin her yaşta olan bireylere yapılı yapılamayacağıdır. Bu tedavi için kesinlikle herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Tek dikkat edilen durum ise bu tedavilerin gerçekleştirilme yöntemleri ve aynı zamanda da gerçekleştirilme süreleri olmaktadır. Ortodonti tedavisi özellikle son zamanlarda porselen braketler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede de estetik kaygısı taşıyan kişilerin bu kaygıları da neredeyse yok olmaktadır.

Ortodonti Tedavisi

Çeneyi ilgilendiren durumların tedavisinde ağrı olup olmaması da insanların merak ettikleri bir başka durum olmaktadır. Bu noktada hastaların içlerinin son derecede rahat olması gerekmektedir. Çünkü bu işlemlerde ana seanstan uygulama seanslarına kadar tüm seanslar son derecede basit ve ağrısız geçmektedir. Ancak diş teli takılan kişilerde ilk hafta sürecinde ağızda bir takım yaraların meydana gelmesi de söz konusu olabilen bir durumdur. Ancak bu sorun da bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir ve daha sonrasında da hastalara bir sorun yaşatmamaktadır. Tabi bu noktada hastaların dikkat etmelere gereken bir takım durumlarda bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat etmeyen hastalar belirli sorunlar yaşayabilmektedirler. Hastaların diş telleri takıldığından itibaren sert şeyler çiğnememeleri ve dişlerini de sıkmamaları gerekmektedir. Aksi halde ağrı olabilmektedir.

Tedavi süresi de hastaların merak ettikleri durumlardan bir tanesidir. Ortodonti tedavi süresi hastaların problemlerine, yapılacak tedaviye ve yaşlarına göre farklılıklar göstermektedir. Hastaların kısa süre içerisinde bu süreci tamamlamak istediklerinde randevularına düzenli bir şekilde gitmeleri son derecede önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap