Kardiyo Egzersizi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

kardiyo egzersiz yapmak kardiyorespiratuvar dayanıklılığımızı artırır, böylece metabolizmamızı hızlandırıp kalbimizi ve akciğerlerimizi güçlendirirken daha fazla kalori yakabiliriz. Bu yeterli olmazsa, stres hormonu seviyelerini de düşürür ve endorfin salgıladığımız için kendimizi daha mutlu hissettirir.

Yürümek, koşmak, aerobik yapmak, bisiklete binmek, koşmak, yüzmek, kürek çekmek gibi birkaç kardiyo egzersiz programı vardır. Gerçekten zevk aldığınız bir aktivite seçerseniz, kendinizi daha motive hissedecek ve daha kararlı olacaksınız.

kardiyo egzersiz

Kardiyovasküler Egzersizin Faydaları

Bir kardiyo egzersizi sizin için ne yapar? Önemli bir faydası, kardiyovasküler egzersizin dinlenme kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürmesidir. Bu, kalbinizin neredeyse o kadar sıkı çalışması gerekmediği anlamına gelir ve bu da tüm vücudunuz için faydalar sağlar. İşte kardiyo egzersizinden göreceğiniz sağlık yararları hakkında bilgiler;

Kalp Sağlığı

Egzersiz, kalp sağlığı ve kalp hastalığını önlemek için mükemmeldir. Egzersiz yaptığınızda kalbinizi güçlendirirsiniz. Ve belirtildiği gibi, egzersiz kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur.

Yüksek tansiyon, kalp hastalığında bilinen bir risk faktörüdür. Düzenli egzersiz yapan bireyler ayrıca kaslarının kandan oksijen alma kabiliyetini de geliştirir, bu da kalplerinin o kadar çok çalışması gerekmediği anlamına gelir. Bu, kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Ağırlık Kontrolü

Fiziksel olarak aktif olmak kilonuza da yardımcı olur. Kilo vermek istiyorsanız, kardiyo kalori yakmak için harikadır. Veya vücut yağınızı zaten azalttıysanız ve onu uzak tutmak istiyorsanız, düzenli aktivite kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Obezite birçok soruna yol açabileceğinden, araştırmalar vücut ağırlığındaki bir azalmanın uzun vadeli sağlıkta iyileşmeye yol açabileceğini göstermektedir.

Dayanıklılığı ve Gücü Artırır

Aerobik kapasiteniz gibi, düzenli kardiyo egzersizi de akciğerlerinizde ve kaslarınızda zindeliği artırır. Çok fazla egzersiz yapmadıysanız, ilk aktivite gününüzden sonra yorgun olabilirsiniz. Ancak zamanla, kondisyonunuz ve dayanıklılığınız artacaktır. Astım gibi kronik akciğer problemleri olan kişiler, düzenli fiziksel aktivitede çok fayda görebilir.

Beyin Fonksiyonu

Çalışmalar, egzersizin yaşlı yetişkinlerde beyin hücresi bozulmasına karşı savaşabileceğini göstermiştir. Beynin hücreleri değiştirmesine yardım ederek, hafıza ve düşünme yeteneğine yardımcı olabilir. Ve yine kan akışı arttıkça felç gibi hastalıkların sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olur. Geliştirilmiş beyin işlevi tek başına kardiyoyu günlük hedeflerinizin bir parçası haline getirmek için akıllı bir motivasyondur.

Diyabet Riskini Düşürür

Araştırmacılar göre, kardiyo aktivitesinin kuvvet egzersizi ile birlikte Tip 2 Diyabet geliştirme riskinizi % 50’nin üzerinde azaltabileceğini gösterdi. Kan pompalama aktivitesi, kasların glikojeni daha iyi işlemesine yardımcı olur. Bu sistem bozulduğunda, bu yüksek kan şekeri seviyelerine ve ardından diyabete yol açar.

Daha İyi Uyku

Egzersiz ayrıca daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ve daha iyi uykunun bilişsel işlev, depresyon ve anksiyete, kilo kaybı ve strese yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yine de yatmadan önce egzersiz yapmak istersiniz, çünkü bazı insanlar bunun zihinlerini uyardığını ve hemen sonra uyumayı zor bulduklarını düşünürler. Size en iyi efektleri veren hareket zamanlarını ve yoğunluklarını bulun.

Cinsel Fonksiyonu İyileştirir

Avantajlardan biri mi? Kalp pompalayan kardiyo egzersizinin avantajlarından birinin daha iyi bir cinsel yaşam olduğunu biliyor muydunuz? Yine, egzersiz kanınızın kan damarlarınızdan daha iyi akmasına yardımcı olur. Bu, bir egzersiz programının erkeklerde erektil disfonksiyon vakalarını azaltmaya yardımcı olabileceği ve kadınlarda artan uyarılmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Kemikler ve Eklemler

Direnç egzersizi ile birlikte fiziksel aktivite, güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olabilir. Zayıf kemikler, yaşlı yetişkinler için yaygın bir sorundur. Kaliteli bir diyet ve aerobik egzersiz ile kemik yoğunluğunu artırabilirsiniz. Aerobik egzersiz sadece kalp atış hızınızı yükseltmekle ve akciğer kapasitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni kemiğin büyümesine de yardımcı olur.

Ayrıca eklemler yaşla birlikte sertleşir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, eklemlerinizi kardiyo egzersiz düzenli olarak hareket ettirmektir. Egzersiz, kemiklerin yaşlanması için çok önemli olan iltihabı da azaltabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap