Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Pratik Tüyo

Ayak Bakımı

Ellerinize nasıl yaz-kış önem veriyorsanız, aynı özeni ayaklarınıza da göstermelisiniz. Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan ayak bakımı büyük önem taşıyor. İşte pratik birkaç tüyo…

Vücudumuzun en çok yıpranan organlarından biri ayaklardır. Bütün vücudumuzu taşıyan ayaklarımıza gereken önemi de göstermemiz gerekiyor. Ayaklarda en sık karşılaşılan sorunlar çatlaklar, tırnak batmaları, kuruma, nasır, mantar oluyor. Bu tip problemler ayakların hem bakımsız görünmesine sebep oluyor, hem de sağlığınızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Uygulayacağınız bazı yöntemlerle ise sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak sizin elinizde.

DÜZENLİ PEDİKÜR ŞART

Pedikür sadece güzellik için yapılan bir işlem değildir. Aksine sağlık açısından da hayli önem taşımaktadır. Ayaklarda meydana gelen tırnak batığı, kurumalar vb. problemler, pedikürle yok edilir.

ayak bakımı

RAHAT AYAKKABI TERCİH EDİN

Ortopedik ve ayaklarınızın giydiğinizde rahat edeceği tarzda ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Aksi halde ayaklarınız tahriş olabilir, batmalar ve kemik çıkıklıkları meydana gelebilir. Süsten ödün vermek istemeyenlerdenseniz de yapmanız gereken çok basit. Hem ortopedik hem de şık görünümlü ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

DİYABETLİLER DİKKAT

Diyabetli ayaklarda dolaşım bozukluğundan dolayı zaman içinde his kaybı oluşabiliyor. Bu nedenle diyabetliler pedikür yaptırırken veya evde kendileri bakım yaparken dikkat etmeli. Kesici makas, pens ve sivri uçlu aletler kullanılmamalı.

ÇORAP SEÇİMİ ÖNEMLİ

Ayaklara gösterilen önem sadece pedikürle olmuyor. Seçtiğiniz çorabın da kaliteli olması şart. Naylon içermeyen, pamuklu kumaşa sahip olan çorapları tercih etmelisiniz. Böylece ayaklarınızın terlemesini, kokmasını ve tahriş olmasını önlersiniz. Ayrıca aynı çorabı iki gün üst üste de giymemenizde fayda var.

YATMADAN ÖNCE NEMLENDİRİN

Koca bir günün ardından yatağa girmeden önce ayak bakımınızı unutmamalı, nemlendirici krem kullanmalısınız. Böylece ayaklarınızın kurumasını önler, nem dengesini korumaya yardımcı olursunuz.

Ayak Bakımı için nemlendirici

MASAJ YAPIN

Ayaklarınıza nemlendirici sürerken bir yandan da masaj yapın. Böylece kan akışınız da düzene girecek, günün yorgunluğunu atmanız kolaylaşacaktır.

KAN DOLAŞIMINA YARDIMCI OLUN

Masaj yapmak bir yana, kan dolaşımına yardımcı olacak en basit yöntem, ayaklarınızı biraz yüksekte tutarak uzanmaktır. Böylece hem vücudunuz dinlenecek, hem de kan dolaşımınız normal seyrini alacaktır. Bu durum günün yorgunluğunu daha kolay atmanıza ve ayağınızdaki şişliğin kolayca inmesine yardımcı olacaktır.

YÜKSEK TOPUKLARDAN KAÇININ

Çok yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Çünkü zaman içerisinde topuklu ayakkabılardan dolayı ayaklarınızdaki kılcal damarlar belirginleşebilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyor ama topuklu ayakkabı giymeyi de seviyorsanız, kendinize bir sınırlama getirebilirsiniz. Mesela çok yüksek topuklu değil de daha rahat edebileceğiniz uzunlukta bir model tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem şık görünür hem de rahat edersiniz.

PEELİNG YAPIN

Ayaklarınızdaki ölü deriyi atmanın pratik yolu peeling yapmaktır. Hazır ürünlerle veya evde doğal hazırlayacağınız pratik tariflerle ayaklarınızı ölü deriden arındırabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap